Category: Kötträtter

Rådjur i rödvin

Slängde in en rådjursstek i ugnen i en stekpåse tillsammans med steklök, vitlöksklyftor, rosmarin, enbär, morot, salt och rödvin medan jag själv åkte och simmade, så var den klar lagom tills jag kom hem igen :) Gudomligt gott blev det också. Åts tillsammans med potatis, sky, ärter, syltlök och svart vinbärsgelé. Mums!

Share/Save

Glad överraskning

Idag blev jag uppringd på jobbet med en förfrågan om jag ville köpa nystyckat rådjur. Ringde hem för att kolla hur full frysen var och ringde sen tillbaks och tackade ja. “Hur många?” var frågan jag fick då :) . Jag bestämde mej för två, eftersom dom var rätt små, och åkte och hämtade köttet på hemvägen, färdigstyckat, hur lyxigt som helst. Käre maken fick mala köttfärs när jag kom hem, och allting är nu ned fryst. Jag gjorde biffar till mej själv av färsen (dom andra hade redan ätit) och det var precis hur gott som helst. Vad glad jag är att jag har vänner som kommer ihåg mej när det vankas gott kött!  :) Tack!

Share/Save

Grillad fläskfilé och sallad på färskpotatis

Fläskfilé, marinerad och grillad i skivor åts tillsammans med potatissallad gjord på färskpotatis, rödlök, kapris, naturell yoghurt, dijonsenap, salt och vitpeppar. Sommar! :)

Share/Save

Helstekt fläskkotlett i stekpåse

Det här blev riktigt smaskigt! Körde en kruka färsk timjan, fyra vitlöksklyftor och nån matsked smör i matberedaren och klappade in en benfri kotlettrad med resultatet. La härligheten i en stekpåse tillsammans med ett gäng schalottenlökar och några citronklyftor. In i ugnen på 175 grader tills innertemperaturen på kotlettraden är 75 grader. Gott!

Share/Save

Gyros

Färdigköpta djupfrysta gyros stektes i stekpanna och serverades med ugnsstekta grönsaker (squash, aubergine, morot, palsternacka, röd och grön paprika), tzatsiki, citronklyftor, sallad med gurka och tomat och över alltihop hackades färsk koriander.

Share/Save

Rivet fläsk med rotfrukter i ugn

Gjorde en pulled pork av fläskkarré, åts med rotfrukter gjorda i ugn (rödbeta, morot, palsteracka) och tzatsiki.

Share/Save

Kasslerröra med chilisås

Snabb lunch efter simningen:

Ingredienser: finhackad kassler, gul lök, ärter-majs-paprika, naturell yoghurt, chilisås, tabasco.

Share/Save

Parmesangratinerad kassler och tomatsås med champinjoner

Rev parmesan över kasslern och satte in i ugnen. Gjorde en tomatsås av finhackad gul lök, krossade tomater, pressad vitlök, smör, champinjoner och basilika. Serverades med strimlad squash (rå, den är godast så, tycker jag).

Share/Save

Ryggbiff av älg med potatisgratäng (!) och vitlökssmör

Jag har inte ätit potatisgratäng på flera år, men det var rätt gött. :) Fyndade mangos idag, så ikväll blir det nog tärnad mango med mild naturell yoghurt, det är en riktig höjdare! :)

Share/Save

Helstekt fläskfilé med palsternacks/morotsmos

Fläskfilé helstektes  i ugn med ett täcke av pressad vitlök, rivet citronskal och soya.

Mos gjordes på palsternacka, morot och philadelphia, kryddades med massa muskot.

Tomatsalsa med koriander även denna dag. Och lite gurka :)

Share/Save

Dansette